11 listopada 100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Polska złota jesień kojarzy nam się z ciepłymi kolorami spadających liści-żółcią, czerwienią, brązem, jednak w tym roku listopad jest biało-czerwony, a wszystko za sprawą wyjątkowego święta. To właśnie 11 listopada obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W całym kraju rozbrzmiewały pieśni i wiersze patriotyczne, wszyscy z dumą zdobili swe ubrania okolicznościowymi kotylionami, a na domostwach powiewały biało-czerwone flagi.
Także nasza miejscowość przyłączyła się do ogólnopolskiego świętowania rocznicy tego ważnego wydarzenia. W ramach cyklu „OLESZYCE DLA NIEPODLEGŁEJ” odbył się szereg wydarzeń osadzonych w duchu miłości do ojczyzny. Świętowanie rozpoczęliśmy w niedzielę 4 listopada, od wyjątkowego spektaklu Teatru Arka Lwowska, następnie 8 listopada odbył się Konkurs Poezji Patriotycznej, 9 listopada wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne podczas koncertu „Wspólnie śpiewajmy dla Tej co nie zginęła”, tuż po tym zasadziliśmy 100 lip na 100-lecie niepodległości, a 10 listopada wielbiciele kina mogli uczestniczyć w seansie filmu „Wyklęty”.
Uwieńczeniem tego wyjątkowego cyklu wydarzeń była niedziela 11 listopada. Wielkie świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym NNMP w Oleszycach pod przewodnictwem ks. dziekana Józefa Dudka, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy, poczty sztandarowe i delegacje z zakładów pracy i instytucji z terenu naszej gminy.
W samo południe, wspólnie z całą Polską odśpiewaliśmy hymn- Mazurek Dąbrowskiego. Tuż po błogosławieństwie udaliśmy się z wiązankami do miejsca pamięci ważne dla naszej społeczności- pomnik na „Bachorach”, gdzie ks. dziekan poprowadził modlitwę za tych którzy oddali swoje życie za naszą wolność oraz w intencji ojczyzny, by zawsze była niepodległa. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, pan Andrzej Gryniewicz, który wspomniał, że dla dobra kraju Polacy powinni się jednoczyć ponad wszelkimi podziałami, tak jak jednoczą się teraz podczas świętowania niepodległości. Następnie obecne delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły pod pomnikiem biało-czerwone wiązanki kwiatów.
Swoistym wielkim finałem był Koncert Patriotyczny, który odbył się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych społeczności, zarówno uczniowie szkół, jak i dorośli, i seniorzy. Koncert otworzyła dyrektor MGOK pani Anna Gryniewicz wezwaniem „Poloneza czas zacząć” zapraszając na scenę młodzież z zespołu „Dzieci Oleszyc-grupa starsza”, która pod kierownictwem Pani Moniki Jezuit przygotowała poloneza, tak bardzo zakorzenionego w polskiej tradycji. Tuż po Dzieciach Oleszyc, wspaniały „Taniec z flagami” zaprezentowały dziewczynki ze szkoły podstawowej w Starych Oleszycach przygotowane pod kierownictwem pani Anny Gryniewicz. Gromkimi brawami na scenie została powitana pani Stefania Owca, 93-letnia seniorka, recytując piękny wiersz, którego (jak sama wspomina) uczyła się jeszcze w szkole podstawowej, wzruszyła zgromadzoną publiczność tak mocno, że na policzkach niektórych można było dostrzec łzy.
Wspaniały montaż słowno-muzyczny, pod kierownictwem pani Barbary Wołoszyn i ks. Tomasza Migasa przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Zalesiu. Bogaty w polską poezję i pieśni patriotyczne spektakl, którego uwieńczeniem było wspólne odśpiewanie hymnu, zainteresował nawet najmłodszych uczestników wydarzenia. Następnie na scenie pojawili się laureaci pierwszego miejsca w Konkursie Poezji Patriotycznej- Izabela Maciąg oraz Gabriel Gryniewicz. Tuż po nich zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchać koncertu zespołu wokalno-instrumentalnego „Cztery Pory Roku”, który zaprezentował bogactwo polskich pieśni patriotycznych, okraszając swój występ komentarzem mającym na celu wprowadzenie refleksyjno-poetyckie w temat przedstawianej twórczości. Kolejnym elementem zarówno poetyckim jak i lokalnym była prezentacja własnych wierszy, przez znanych nam lokalnych poetów- Panią Krystynę Czerwiec i Pana Zdzisława Polaka.
Choć uroczyste świętowanie 100-lecia niepodległości zostaną w naszej pamięci długo, to musimy zadbać o to by świadomość przywileju życia w wolnej Polsce pozostała z nami na zawsze.
Możemy życzyć naszej Niepodległej, żeby nikt już nigdy nie musiał za nią umierać, a każdy chciał dla niej żyć.
Galeria zdjęć
Tekst: Anna Pracało