Odsłonięcie pomnika Ofiar II Wojny Światowej
Odsłonięcie pomnika Ofiar II Wojny Światowej
2022-09-28
PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW MIASTA I GMINY OLESZYCE POLEGŁYM I POMORDOWANYM W LATACH 1939-1947 PRZEZ NIEMCÓW, SOWIETÓW I NACJONALISTÓW UKRAIŃSKICH, WIĘŻNIÓW NIEMIECKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH, DEPORTOWANYCH NA SYBIR I DO KAZACHSTANU ORAZ PRZUMUSOWO PRZESIEDLONYCH Z PASA PRZYGRANICZNEGO.
WIECZNA IM PAMIĘĆ
BURMISTRZ I MIESZKAŃCY MIASTA I GMINY OLESZYCE
ORAZ CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA „CZAS NA POMOC”
A.D.2022
głosi napis na pomniku Ofiar II wojny światowej ,którego odsłonięcie miało miejsce 17 września 2022 r. Pomnik ten powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Czas na pomoc” przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Oleszyce. Jest to efekt długoletniej współpracy Stowarzyszenia ze środowiskiem miejscowych Kombatantów oraz deportowanych na Sybir i Besarabię.
Organizowane corocznie „Spotkania pokoleń ”uświadomiły, że z każdym rokiem ubywa żywych świadków naszej lokalnej historii i jest to ostatni moment, aby oddać należny hołd tym którzy odeszli ,a żyjących zapewnić o trwałej pamięci. Potomnym pozostawić milczący lecz wymowny ślad.
Miejsce to przemówi do każdego przechodnia, a szczególnie do młodego pokolenia i uczniów naszych szkół.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach, w asyście pocztów sztandarowych, drużyny harcerskiej „Leśne Sowy’’ ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach oraz Strzelców z JS 2033 w Lubaczowie.
We mszy udział wzięli zaproszeni goście, sybiracy, besarabijczycy, rodziny ofiar II wojny św. oraz mieszkańcy Oleszyc.
Po mszy uroczysty orszak przemaszerował na plac Ratusza gdzie umiejscowiony jest pomnik Ofiar II wojny św. Następnie po przywitaniu gości i wszystkich przybyłych nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Aktu poświęcenia dokonał ks. Tomasz Rybiński
Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika głos zabrał prezes Stowarzyszenia „Czas na pomoc” Mariusz Czereba, przedstawiając cele i idee stowarzyszenia oraz krótką historię powstania pomnika Ofiar II Wojny Światowej. Podziękował również członkom Stowarzyszenia „Czas na pomoc” i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania pomnika.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce Andrzej Gryniewicz , który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ważność tej inicjatywy, która zrealizowana została w sercu miasta. Podkreślił, że będzie to miejsce gdzie odbywać się będą uroczystości państwowe i miejskie oddając cześć tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Zaznaczył również, że jest to hołd społeczności naszej miejscowości dla tych, którzy najbardziej na to zasłużyli, a pomnik niech będzie symbolem naszego szacunku dla przeszłości. Burmistrz swoje przemówienie zakończył słowami słowami Józefa Piłsudskiego „NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ PRZESTAJE BYĆ NARODEM.STAJE SIĘ ZBIOREM LUDZI CZASOWO ZAJMUJĄCYCH DANE TERYTORIUM”.
Starosta Powiatu Lubaczowskiego Zenon Swatek w swoim przemówieniu nawiązując do historii naszego regionu podkreślił ważkość takich inicjatyw jak budowa pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej oraz rolę edukacyjną i wychowawczą tego miejsca. Wyraził swoje zadowolenie z usytuowania pomnika przy Ratuszu oraz złożył gratulacje członkom Stowarzyszenia ,Burmistrzowi ,Radzie Miasta i mieszkańcom Oleszyc za wspaniałą inicjatywę.
Po wysłuchaniu przemówień nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku i zapłonął znicz pamięci.
Druga część uroczystości odbyła się w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie można było obejrzeć wystawę historyczną z IPN w Rzeszowie pt. „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941”
Po krótkim poczęstunku przygotowanym przez młodzież ZS CKR w Oleszycach, uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalesiu przedstawili montaż słowno- muzyczny pt. ”Historia skazana na zapomnienie”.
„Losy mieszkańców gminy Oleszyce” w swojej prelekcji przedstawił historyk Tomasz Róg, a na zakończenie wystąpił zespół wokalno- teatralny z Przemyśla z koncertem pt. „Smak wolności”
Zwieńczeniem tej uroczystości był ”RAJD ROWEROWY PAMIĘCI OFIAR II WOJNY ŚWIATOWEJ”, który odbył się w niedzielę 25 września. Trasa rajdu wiodła przez miejsca związane z historią naszego regionu, z Oleszyc w kierunku Horaja- nieistniejącej wsi Pierożki- miejsca śmierci Józefa Kustronia w Ułazowie- synagogi w Starym Dzikowie –cerkwi grekokatolickiej w Starym Dzikowie. Przy każdym z tych miejsc rowerzyści zapalili znicz pamięci .Rowerzystom przez całą trasę towarzyszył historyk z Muzeum Kresów w Lubaczowie Dariusz Sałek ,który przekazał wiedzę historyczną o odwiedzanych miejscach pamięci.
Rajd zakończono przy leśniczówce w Zabiałej.
GALERIA ZDJĘĆ- odsłonięcie pomnika
GALERIA ZDJĘĆ - rajd rowerowy
Czytano: 4434 razy
WARTO ZOBACZYĆ
Dodano: 2024-12-23
Serdecznie zapraszamy na Koncert Kolęd w wykonaniu Olgi Szomańskiej, który odbędzie się 11 stycznia 2025r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej MGOK ...
Dodano: 2024-12-13
Gmina Oleszyce uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt pn.: „Przebudowa sieci wodociągowej na terenie Miasta i Gminy Oleszyce” nr FEPK.02.06-IZ.00-0056/23. Przedmiotowy projekt polega ...
Dodano: 2024-11-28
Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce ogłasza I przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż nieruchomości mienia komunalnego położonego na terenie gminy Oleszyce. Więcej informacji ...
Dodano: 2024-12-20
Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze informuje, że z dniem 28.11.2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie wniosków w ramach programu ...
Galerie
partnerzy