Dożynki powiatowe w Oleszycach
Dożynki powiatowe w Oleszycach
2021-09-03
W pochmurną i deszczową niedzielę 29 sierpnia 20201r. rolnicy z terenu Powiatu Lubaczowskiego obchodzili swoje doroczne świętowanie- Dożynki Powiatowe. Dożynki mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, są podziękowaniem za całoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. To niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw.
Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach ks. Artur Schodziński. Podczas kazania podkreślił jak ważna jest ciężka praca rolników oraz zwrócił uwagę, na to jak dużo trudu potrzeba by na polskich stołach nie zabrakło chleba. Po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej korowód dożynkowy udał się na stadion sportowy, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.
Część oficjalną uroczystości na stadionie rozpoczął hymn Polski, po którym nastąpiło przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów. Chleb na ręce Burmistrza Oleszyc oraz Starosty Lubaczowskiego przekazali Starości Dożynkowi- Pani Cecylia Osiowa z Zabiałej oraz Pan Michał Nowosiadło z Krowicy Hołodowskiej. Następnie głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce Pan Andrzej Gryniewicz, Starosta Powiatu Lubaczowskiego Pan Zenon Swatek, Pani Poseł Teresa Pamuła, Pan Poseł Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele miasta Sobrance na Słowacji i Jaworowa na Ukrainie.
Po części oficjalnej dożynek przyszedł czas na część konkursową, a w jej skad wchodziły: konkurs na najpiękniejszy wieniec, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń oraz Przegląd Kapel i Zespołów Folklorystycznych.
23 zgłoszone wieńce oceniła komisja w składzie – Pani Barbara Kubrak, Pani Małgorzata Dziura oraz Pani Katarzyna Warmińska- Mazurek. Najpiękniejszym okazał się wieniec przygotowany przez Miasto Oleszyce. Druga nagroda trafiła do Majdanu Lipowieckiego, a trzecia do Starych Oleszyc. Wyróżnienia otrzymały: Budomierz oraz Nowe Sioło. Ocenie podlegała m.in. technika wykonania, wykorzystanie płodów rolnych, stopień trudności i staranność wykonania wieńca.
Jury w składzie- Pani Agnieszka Nieckarz, Pani Barbara Broź oraz Pan Józef Ozimek, wybrało zwycięzców w konkursie kulinarnym. Pierwsze miejsce zajęło KGW Uszkowce za „Kołduny z mięsem i barszcz czerwony”. Druga nagroda trafiła do KGW Nowe Sioło za „Pierogi staropolskie w sosie orzechowym z kryżałką”, a trzecia do KGW Lisie Jamy za „Pierogi z kiszoną kapustą i białym serem ze skwarkami”. W Przeglądzie Kapel i Zespołów Folklorystycznych udział wzięli: Kapela „Pawlaki” z Lubaczowa, Zespół „Od Nowa” z Łukawca, Kapela „Nad Brusienką” z Cieszanowa, Zespół wokalno-instrumentalny „4 Pory Roku” z Oleszyc, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej, Zespół „Czerwona Jarzębina” z Horyńca-Zdroju oraz Zespół „Braciaki” z Podemszczyzny. Na zakończenie części konkursowej wręczono dyplomy wszystkim nagrodzonym.
Na zakończenie dożynkowego świętowania koncert dały dwa zespoły- Kurna Chata oraz Oreada. Repertuar koncertowy Kurnej Chaty to z jednej strony ciekawe interpretacje tradycyjnych polskich tematów folkowych w stylu wykonawczym „ethno-modern”, a z drugiej strony ocierające się o muzyczno-kabaretowy pastisz, dowcipne utwory inspirowane tekstami z tradycyjnej muzyki ludowej. Połączenie nostalgicznych klimatów tradycyjnych pieśni ludowych z humorystycznymi piosenkami w stylu folk, zapewniają podczas koncertów zespołu Kurna Chata różnorodne i inspirujące przeżycia artystyczne. Natomiast zespół Oreada, jak sami o sobie piszą „Przyjeżdżają ze wsi i po prostu robią dobrą muzykę”. Wspólnie tworzą utwory, które niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Ich koncerty to podróże w świat tajemnicy i przygody. Podczas muzycznych wypraw Oreada wyciąga z człowieka to, co głęboko w nim ukryte. Autorskie kompozycje i teksty inspirowane są przyrodą, kulturą ludową i naturą człowieka. Finałem tego dnia była dyskoteka, którą poprowadził DJ UNDER G.
GALERIA ZDJĘĆ
Źródło: https://powiatlubaczowski.pl/
Czytano: 9566 razy
WARTO ZOBACZYĆ
Dodano: 2025-01-08
W dniu 1 stycznia 2025 r. Pani Stefania Owca mieszkanka gminy Oleszyce świętowała jubileusz z okazji 100. rocznicy urodzin.
Z tej okazji ...
Dodano: 2024-12-13
Gmina Oleszyce uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt pn.: „Przebudowa sieci wodociągowej na terenie Miasta i Gminy Oleszyce” nr FEPK.02.06-IZ.00-0056/23. Przedmiotowy projekt polega ...
Dodano: 2024-11-28
Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce ogłasza I przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż nieruchomości mienia komunalnego położonego na terenie gminy Oleszyce. Więcej informacji ...
Dodano: 2024-12-31
Szanowni mieszkańcy, Urząd Miasta i Gminy Oleszyce informuje, że od 1 stycznia 2025 r. nie ulegają zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami ...
Galerie
partnerzy