Strona główna mapa kontakt
Czcionka: mniejsza czcionka normalna czcionka większa czcionka
Kontrast Wersja kontrastowa
BIP

KONCERT ZESPOŁU „CZTERY PORY ROKU”- „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

KONCERT ZESPOŁU „CZTERY PORY ROKU”- „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”
2019-12-05
Obrazek

            Między żarem słów a słów tych cieniem

Między śmiechem a westchnieniem

Między każdą chwilą smutku i radości

Krąży muza pomyślności…
                                                          Marek Grechuta: „Muza pomyślności”


Nie pozwólmy zgasnąć wspomnieniu... i w chwilach listopadowej zadumy wiele razy starajmy się przywołać w myślach i pamięci tych wszystkich, których słowa utworów poetyckich, piosenek zapadły nam głęboko w serce, a wspaniała muzyka wciąż jeszcze rozbrzmiewa. Oni pozostaną na zawsze w „zielonych ogrodach” poezji, muzyki, piosenki. Ta radość, którą nam nieśli gdy dla nas pisali, grali, śpiewali ciągle obfituje w nowe doznania.

 

Zespół Wokalny „Cztery Pory Roku” chcąc dać wyraz szczególnego uznania dla artystów, autorów tekstów jeszcze nie tak dawno słuchanych, oglądanych, a którzy już odeszli przygotował na ich cześć koncert pt. „Ocalić od zapomnienia” Koncert poprzez swoją formę miał dotrzeć do serc i wrażliwości wszystkich jego uczestników i pokazać wielkość, piękno, klimat, interpretację wybranych utworów, ich ponadczasowy wymiar. Na wspomnienie zasługuje ogromna liczba wspaniałych artystów toteż wybór nie był łatwy.
Koncert z uwagi na jego rangę i przesłanie rozpoczął się piosenką Marka Grechuty pt. „Ocalić od zapomnienia”. Marek Grechuta-artysta wielkiego formatu; książę wśród poetów, swoja poezję wyśpiewywał z wielką lekkością- został przywołany jako pierwszy. Kolejny wielki, nieodżałowany artysta to Zbigniew Wodecki-multiinstrumentalista; komponował, pięknie grał i śpiewał, a jego „Zacznij od Bacha” to perła wśród wielu innych, niepowtarzalnych utworów: podczas koncertu Zespół wykonał także „Oczarowanie”z repertuaru Wodeckiego. W historii polskiej muzyki rozrywkowej
do największych osobowości zaliczyć należy także Czesława Niemena, który był kompozytorem, autorem i wykonawcą większości swoich ponadczasowych utworów. Na koncert zostały wybrane takie jego piosenki jak „Sen o Warszawie”, „Wspomnienie”, „Pamiętam ten dzień”. Do grona wielkich, tworzących legendę polskiego „bitu” i rocka wpisał się Krzysztof Klenczon jako cichy buntownik epoki, który wielokrotnie cumował w portach ludzkich marzeń w takich m.in. utworach jak „Niebieskooka”, „10 w skali Beauforta”, „Nikt na świecie nie wie” przypomnianych i wyśpiewanych także przez Zespół „Cztery Pory Roku”.
W plejadzie gwiazd polskiej piosenki ważne miejsce zajmowała Anna Jantar . Światełko jej kariery zgasło w największym rozkwicie, a wśród wielu przebojów znalazły się takie jak „Za każdy uśmiech twój” czy „Kto umie tęsknić” wybrane i zaśpiewane w czasie koncertu. Irena Jarocka- „najpiękniejszy motyl polskiej piosenki” została przypomniana w piosence „Kocha się raz”. Osobowość, której talent mógł błyszczeć z pewnością na wielu światowych scenach lecz nieoszlifowany uległ zapomnieniu- to Violetta Villas, a przywołała ją piosenka „Przyjdzie na to czas”. Kolejna wielka dama w szczególności polskiego bluesa i rocka- Mira Kubasińska solistka zespołu „Breakout”; spośród wielu utworów na koncert zostały wybrane takie jej piosenki jak „Wyspa”
i „Zaśpiewam Ci tak”. Do archiwum polskiego rocka przeszła niedawno Kora Jackowska z zespołu „Maanam” – żaden z jej przebojów nie może ulec zapomnieniu, a szczególnie takie jak „Bez ciebie umieram” czy „Złote tango” które znalazły się także w programie koncertu. Trudno pogodzić się również z faktem, że do wielkich nieobecnych należy zaliczyć nieodżałowanego Mirka Bregułę
z zespołu „Universe”. Wszystkie jego utwory przepełnione wielką wrażliwością zasługują na uznanie- na koncert zostały wybrane „W perły zmienić deszcz”, „W taką ciszę”.
Do grona gwiazd , które zasługują na szczególne miejsce w naszej pamięci należy zaliczyć Annę German. Gdyby nie ten nieszczęśliwy „człowieczy los” zachwycałaby długo swoim pięknym głosem jako „słowik Neapolu” czy „biały anioł polskiej piosenki” w takich wspaniałych utworach jak m.in. „Greckie wino” zaśpiewane przez Zespół. W panteonie ważnych przedstawicieli polskiej piosenki wybranych na koncert znalazła się także Kasia Sobczyk- królowa big-bitu i jej przebój „Nie bądź taki szybki bil”. Symbolem tego samego gatunku była niewątpliwie Karin Stanek w takiej m.in. piosence jak „Chłopiec z gitarą”. W alei gwiazd nie zobaczymy już także Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej ale jej słynny przebój „Pamelo żegnaj” znalazł się w programie koncertu.
Spośród poetów, a w szczególności autorów tekstów na specjalne wyróżnienie zasługuje Agnieszka Osiecka. Jej utwory zawierają wielki ładunek emocjonalny , ogrom wrażliwości, znajomości życia- to wszystko przekazać mogła w pełni piosenka „W żółtych płomieniach liści”.
W tym miejscu należy też wspomnieć Wojciecha Młynarskiego; ze skarbca jego dobrych rad
i pięknych słów wybrano fragmenty utworu „Jeszcze w zielone gramy”.
Świat między wierszami największy ukrył skarb… i aby udowodnić wagę i znaczenie tych słów w programie koncertu „Ocalić od zapomnienia” nie mogło zabraknąć miejsca dla poezji. „Pamiętajcie o ogrodach”, pielęgnujcie te ogrody polskiej kultury- powiedziałby Papież Święty Jan Paweł II. To jego osoba- wielkiego miłośnika poezji, słowa została wybrana we fragmentach „Tryptyku rzymskiego” pt. „Ze źródła” których był autorem , a przedstawiona przez Gabriela Gryniewicza w pełnej patosu, wspaniałej interpretacji. Do prezentacji utworów poetyckich otrzymał zaproszenie Ks. Dziekan-proboszcz oleszyckiej parafii- Józef Dudek. Ks. Proboszcz w przejmującej recytacji przedstawił dwa własne wiersze pt. „Grób pusty” i patriotyczny „Przebudzenie”.
Z autorskim utworem wystąpiła także Pani Krystyna Czerwiec- był to „Los na zakręcie”; wzruszające epitafium na cześć wspominanych artystów oraz „Okno” i fragmenty utworu „Czas ołowiu”. Pan Zdzisław Polak również z dużą wrażliwością zaprezentował własne wiersze pt. „Tato-wspomnienie”
i „Czas”. Aby uhonorować dodatkowo Agnieszkę Osiecką jako autorkę tekstów wybrano jej utwór „Łatwopalni” w którego recytację wiele serca włożyła Pani Weronika Sokół.
Ważnym punktem programu koncertu był taniec. W myśl „ocalić od zapomnienia” należało też pokazać piękno polskiego tańca i jego ważną rolę w kulturze narodowej. Najmłodsza grupa tancerzy „Kropelki ”pięknie zaprezentowała się w krakowiaczku. Natomiast grupy taneczne „Czerwone korale” i „ Dzieci Oleszyc” w pięknych strojach i dwóch różnych , wspaniałych choreografiach zatańczyły kujawiaka . Starsza grupa „Dzieci Oleszyc wystąpiła jeszcze w tańcu-walc angielski w czasie wykonywania przez Zespół utworu „Oczarowanie” Z. Wodeckiego, za co jako szczególne uznanie otrzymała od publiczności gorące owacje. Wszystkie grupy taneczne profesjonalnie przygotowała Pani Monika Jezuit.
W czasie koncertu przypomniano także istnienie zespołów „Dwa+ dwa” i „Margarytki,” których członkowie pochodzą z Oleszyc, a w latach 70-80-tych zespoły te odnosiły liczne sukcesy. Autorami tych sukcesów byli obecni wśród uczestników koncertu m.in. Pani Krystyna Argasińska, Jan Lechowicz, Ryszard Rewers. W uznaniu dla Ich działalności Zespół „Cztery Pory Roku” dedykował Im piosenki. Miłą niespodziankę sprawił swoim wystąpieniem Ryszard Rewers w pełnym humoru monologu „Rozwód po polsku” M. Załuckiego za co otrzymał wielkie brawa od publiczności.
Nadprogramowo wystąpił teatrzyk „Wesoła gromadka” z przedstawieniem patriotyczno- religijnym „Bóg, Rodzina, Ojczyzna” pod kierunkiem Pani Łucji Joniec i Pani Genowefy Sobków. Akompaniował na pianinie Jan Kiwacki natomiast dekorację przygotowała Pani Elżbieta Czerkowska.
Koncert „Ocalić od zapomnienia” przebiegał w miłej atmosferze. Dostarczył jego licznym uczestnikom wielu pozytywnych poetycko- refleksyjnych wrażeń przy muzyce w wykonaniu Zespołu instrumentalnego, piosenkach śpiewanych przez Zespół Wokalny „Cztery Pory Roku” i tańcu. Zespół „Cztery Pory Roku” składa serdeczne podziękowanie wspaniałej publiczności, która tak licznie odpowiedziała na zaproszenie i z zaangażowaniem uczestniczyła we wspólnym śpiewaniu. Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Oleszyce Stanisława Zagrobelnego za okazane serce i pomoc w realizacji koncertu. Dziękujemy także Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Oleszyce oraz Dyrekcji i pracownikom MGOK. Największe wyrazy wdzięczności należą się zespołowi instrumentalnemu i wokalnemu, który mimo trudności udźwignął ciężar realizacji koncertu. Skład zespołu instrumentalnego: Paweł Młodowiec- , akordeon, organy, Zbigniew Dec- gitara basowa, Emilia Cisek i Kinga Taras- klarnet, Zbigniew Bauer- tamburyn, gościnnie na skrzypcach grała Julia Szymeczko z Horyńca- Zdroju. Zespół wokalny: Alicja Franus, Małgorzata Kościelińska, Kinga Kowalska, Urszula Horeczy, Zbigniew Bauer ,Dawid Nieckarz.
 
„Są czasem dni, gdy chciałbyś zmienić coś.
Są chwile kiedy jest ci źle-ja wiem.
Są takie sny (może znasz je już?)
Co koją ból (jak ciepło słów)
Są po to
Abyś wiedział, że masz sens, twój sens”.
                                                                          Mirek Breguła

 

 

Autor: Alicja Franus

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Czytano: 23896 razy
WARTO ZOBACZYĆ

Aktualności

Dodano: 2024-12-23
Serdecznie zapraszamy na Koncert Kolęd w wykonaniu Olgi Szomańskiej, który odbędzie się 11 stycznia 2025r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej MGOK ...
Dodano: 2024-12-13
Gmina Oleszyce uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt pn.: „Przebudowa sieci wodociągowej na terenie Miasta i Gminy Oleszyce” nr FEPK.02.06-IZ.00-0056/23. Przedmiotowy projekt polega ...
Dodano: 2024-11-28
Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce ogłasza I przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż nieruchomości mienia komunalnego położonego na terenie gminy Oleszyce. Więcej informacji ...
Dodano: 2024-12-20
Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze informuje, że z dniem 28.11.2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie wniosków w ramach programu ...
kalendarz wydarzeń
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc grudzień 2024 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 1
23456
7
8
91011
12
131415
16171819202122
23
24
2526272829
30
31 
archiwum
e-usługi
dokumenty do pobrania
BIP
aplikacja mobilna
epuap
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.