Strona główna mapa kontakt
Czcionka: mniejsza czcionka normalna czcionka większa czcionka
Kontrast Wersja kontrastowa
BIP

KONCERT ZESPOŁU „CZTERY PORY ROKU”- „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

KONCERT ZESPOŁU „CZTERY PORY ROKU”- „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”
2019-12-05
Obrazek

            Między żarem słów a słów tych cieniem

Między śmiechem a westchnieniem

Między każdą chwilą smutku i radości

Krąży muza pomyślności…
                                                          Marek Grechuta: „Muza pomyślności”


Nie pozwólmy zgasnąć wspomnieniu... i w chwilach listopadowej zadumy wiele razy starajmy się przywołać w myślach i pamięci tych wszystkich, których słowa utworów poetyckich, piosenek zapadły nam głęboko w serce, a wspaniała muzyka wciąż jeszcze rozbrzmiewa. Oni pozostaną na zawsze w „zielonych ogrodach” poezji, muzyki, piosenki. Ta radość, którą nam nieśli gdy dla nas pisali, grali, śpiewali ciągle obfituje w nowe doznania.

 

Zespół Wokalny „Cztery Pory Roku” chcąc dać wyraz szczególnego uznania dla artystów, autorów tekstów jeszcze nie tak dawno słuchanych, oglądanych, a którzy już odeszli przygotował na ich cześć koncert pt. „Ocalić od zapomnienia” Koncert poprzez swoją formę miał dotrzeć do serc i wrażliwości wszystkich jego uczestników i pokazać wielkość, piękno, klimat, interpretację wybranych utworów, ich ponadczasowy wymiar. Na wspomnienie zasługuje ogromna liczba wspaniałych artystów toteż wybór nie był łatwy.
Koncert z uwagi na jego rangę i przesłanie rozpoczął się piosenką Marka Grechuty pt. „Ocalić od zapomnienia”. Marek Grechuta-artysta wielkiego formatu; książę wśród poetów, swoja poezję wyśpiewywał z wielką lekkością- został przywołany jako pierwszy. Kolejny wielki, nieodżałowany artysta to Zbigniew Wodecki-multiinstrumentalista; komponował, pięknie grał i śpiewał, a jego „Zacznij od Bacha” to perła wśród wielu innych, niepowtarzalnych utworów: podczas koncertu Zespół wykonał także „Oczarowanie”z repertuaru Wodeckiego. W historii polskiej muzyki rozrywkowej
do największych osobowości zaliczyć należy także Czesława Niemena, który był kompozytorem, autorem i wykonawcą większości swoich ponadczasowych utworów. Na koncert zostały wybrane takie jego piosenki jak „Sen o Warszawie”, „Wspomnienie”, „Pamiętam ten dzień”. Do grona wielkich, tworzących legendę polskiego „bitu” i rocka wpisał się Krzysztof Klenczon jako cichy buntownik epoki, który wielokrotnie cumował w portach ludzkich marzeń w takich m.in. utworach jak „Niebieskooka”, „10 w skali Beauforta”, „Nikt na świecie nie wie” przypomnianych i wyśpiewanych także przez Zespół „Cztery Pory Roku”.
W plejadzie gwiazd polskiej piosenki ważne miejsce zajmowała Anna Jantar . Światełko jej kariery zgasło w największym rozkwicie, a wśród wielu przebojów znalazły się takie jak „Za każdy uśmiech twój” czy „Kto umie tęsknić” wybrane i zaśpiewane w czasie koncertu. Irena Jarocka- „najpiękniejszy motyl polskiej piosenki” została przypomniana w piosence „Kocha się raz”. Osobowość, której talent mógł błyszczeć z pewnością na wielu światowych scenach lecz nieoszlifowany uległ zapomnieniu- to Violetta Villas, a przywołała ją piosenka „Przyjdzie na to czas”. Kolejna wielka dama w szczególności polskiego bluesa i rocka- Mira Kubasińska solistka zespołu „Breakout”; spośród wielu utworów na koncert zostały wybrane takie jej piosenki jak „Wyspa”
i „Zaśpiewam Ci tak”. Do archiwum polskiego rocka przeszła niedawno Kora Jackowska z zespołu „Maanam” – żaden z jej przebojów nie może ulec zapomnieniu, a szczególnie takie jak „Bez ciebie umieram” czy „Złote tango” które znalazły się także w programie koncertu. Trudno pogodzić się również z faktem, że do wielkich nieobecnych należy zaliczyć nieodżałowanego Mirka Bregułę
z zespołu „Universe”. Wszystkie jego utwory przepełnione wielką wrażliwością zasługują na uznanie- na koncert zostały wybrane „W perły zmienić deszcz”, „W taką ciszę”.
Do grona gwiazd , które zasługują na szczególne miejsce w naszej pamięci należy zaliczyć Annę German. Gdyby nie ten nieszczęśliwy „człowieczy los” zachwycałaby długo swoim pięknym głosem jako „słowik Neapolu” czy „biały anioł polskiej piosenki” w takich wspaniałych utworach jak m.in. „Greckie wino” zaśpiewane przez Zespół. W panteonie ważnych przedstawicieli polskiej piosenki wybranych na koncert znalazła się także Kasia Sobczyk- królowa big-bitu i jej przebój „Nie bądź taki szybki bil”. Symbolem tego samego gatunku była niewątpliwie Karin Stanek w takiej m.in. piosence jak „Chłopiec z gitarą”. W alei gwiazd nie zobaczymy już także Izabeli Skrybant-Dziewiątkowskiej ale jej słynny przebój „Pamelo żegnaj” znalazł się w programie koncertu.
Spośród poetów, a w szczególności autorów tekstów na specjalne wyróżnienie zasługuje Agnieszka Osiecka. Jej utwory zawierają wielki ładunek emocjonalny , ogrom wrażliwości, znajomości życia- to wszystko przekazać mogła w pełni piosenka „W żółtych płomieniach liści”.
W tym miejscu należy też wspomnieć Wojciecha Młynarskiego; ze skarbca jego dobrych rad
i pięknych słów wybrano fragmenty utworu „Jeszcze w zielone gramy”.
Świat między wierszami największy ukrył skarb… i aby udowodnić wagę i znaczenie tych słów w programie koncertu „Ocalić od zapomnienia” nie mogło zabraknąć miejsca dla poezji. „Pamiętajcie o ogrodach”, pielęgnujcie te ogrody polskiej kultury- powiedziałby Papież Święty Jan Paweł II. To jego osoba- wielkiego miłośnika poezji, słowa została wybrana we fragmentach „Tryptyku rzymskiego” pt. „Ze źródła” których był autorem , a przedstawiona przez Gabriela Gryniewicza w pełnej patosu, wspaniałej interpretacji. Do prezentacji utworów poetyckich otrzymał zaproszenie Ks. Dziekan-proboszcz oleszyckiej parafii- Józef Dudek. Ks. Proboszcz w przejmującej recytacji przedstawił dwa własne wiersze pt. „Grób pusty” i patriotyczny „Przebudzenie”.
Z autorskim utworem wystąpiła także Pani Krystyna Czerwiec- był to „Los na zakręcie”; wzruszające epitafium na cześć wspominanych artystów oraz „Okno” i fragmenty utworu „Czas ołowiu”. Pan Zdzisław Polak również z dużą wrażliwością zaprezentował własne wiersze pt. „Tato-wspomnienie”
i „Czas”. Aby uhonorować dodatkowo Agnieszkę Osiecką jako autorkę tekstów wybrano jej utwór „Łatwopalni” w którego recytację wiele serca włożyła Pani Weronika Sokół.
Ważnym punktem programu koncertu był taniec. W myśl „ocalić od zapomnienia” należało też pokazać piękno polskiego tańca i jego ważną rolę w kulturze narodowej. Najmłodsza grupa tancerzy „Kropelki ”pięknie zaprezentowała się w krakowiaczku. Natomiast grupy taneczne „Czerwone korale” i „ Dzieci Oleszyc” w pięknych strojach i dwóch różnych , wspaniałych choreografiach zatańczyły kujawiaka . Starsza grupa „Dzieci Oleszyc wystąpiła jeszcze w tańcu-walc angielski w czasie wykonywania przez Zespół utworu „Oczarowanie” Z. Wodeckiego, za co jako szczególne uznanie otrzymała od publiczności gorące owacje. Wszystkie grupy taneczne profesjonalnie przygotowała Pani Monika Jezuit.
W czasie koncertu przypomniano także istnienie zespołów „Dwa+ dwa” i „Margarytki,” których członkowie pochodzą z Oleszyc, a w latach 70-80-tych zespoły te odnosiły liczne sukcesy. Autorami tych sukcesów byli obecni wśród uczestników koncertu m.in. Pani Krystyna Argasińska, Jan Lechowicz, Ryszard Rewers. W uznaniu dla Ich działalności Zespół „Cztery Pory Roku” dedykował Im piosenki. Miłą niespodziankę sprawił swoim wystąpieniem Ryszard Rewers w pełnym humoru monologu „Rozwód po polsku” M. Załuckiego za co otrzymał wielkie brawa od publiczności.
Nadprogramowo wystąpił teatrzyk „Wesoła gromadka” z przedstawieniem patriotyczno- religijnym „Bóg, Rodzina, Ojczyzna” pod kierunkiem Pani Łucji Joniec i Pani Genowefy Sobków. Akompaniował na pianinie Jan Kiwacki natomiast dekorację przygotowała Pani Elżbieta Czerkowska.
Koncert „Ocalić od zapomnienia” przebiegał w miłej atmosferze. Dostarczył jego licznym uczestnikom wielu pozytywnych poetycko- refleksyjnych wrażeń przy muzyce w wykonaniu Zespołu instrumentalnego, piosenkach śpiewanych przez Zespół Wokalny „Cztery Pory Roku” i tańcu. Zespół „Cztery Pory Roku” składa serdeczne podziękowanie wspaniałej publiczności, która tak licznie odpowiedziała na zaproszenie i z zaangażowaniem uczestniczyła we wspólnym śpiewaniu. Szczególnie serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Oleszyce Stanisława Zagrobelnego za okazane serce i pomoc w realizacji koncertu. Dziękujemy także Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Oleszyce oraz Dyrekcji i pracownikom MGOK. Największe wyrazy wdzięczności należą się zespołowi instrumentalnemu i wokalnemu, który mimo trudności udźwignął ciężar realizacji koncertu. Skład zespołu instrumentalnego: Paweł Młodowiec- , akordeon, organy, Zbigniew Dec- gitara basowa, Emilia Cisek i Kinga Taras- klarnet, Zbigniew Bauer- tamburyn, gościnnie na skrzypcach grała Julia Szymeczko z Horyńca- Zdroju. Zespół wokalny: Alicja Franus, Małgorzata Kościelińska, Kinga Kowalska, Urszula Horeczy, Zbigniew Bauer ,Dawid Nieckarz.
 
„Są czasem dni, gdy chciałbyś zmienić coś.
Są chwile kiedy jest ci źle-ja wiem.
Są takie sny (może znasz je już?)
Co koją ból (jak ciepło słów)
Są po to
Abyś wiedział, że masz sens, twój sens”.
                                                                          Mirek Breguła

 

 

Autor: Alicja Franus

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Czytano: 23902 razy
WARTO ZOBACZYĆ

Aktualności

Dodano: 2024-12-23
Serdecznie zapraszamy na Koncert Kolęd w wykonaniu Olgi Szomańskiej, który odbędzie się 11 stycznia 2025r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej MGOK ...
Dodano: 2024-12-13
Gmina Oleszyce uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt pn.: „Przebudowa sieci wodociągowej na terenie Miasta i Gminy Oleszyce” nr FEPK.02.06-IZ.00-0056/23. Przedmiotowy projekt polega ...
Dodano: 2024-11-28
Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce ogłasza I przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż nieruchomości mienia komunalnego położonego na terenie gminy Oleszyce. Więcej informacji ...
Dodano: 2024-12-20
Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny Programu Czyste Powietrze informuje, że z dniem 28.11.2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie wniosków w ramach programu ...
kalendarz wydarzeń
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc styczeń 2025 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 12345
6789101112
13
14
1516171819
20212223242526
2728293031 
archiwum
e-usługi
dokumenty do pobrania
BIP
aplikacja mobilna
epuap
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.