Dlaczego polscy Żydzi po wojnie zrywali wszelkie kontakty z rodzinnym krajem?
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Oleszycach
zaprasza 4 września 2019 r. na godzinę 12.00
na spotkanie z Orą Regev- autorką książki pt. ,,A rzeka nadal płynie".
W lipcu 2007 roku Ora odbyła pierwszą podróż do Lubaczowa. Potem przez lata zbierała informacje na temat przeszłości swojej matki.
Matka, jako jedyna z rodziny, przeżyła wojnę. Rodzice, brat, siostra, ciotka, wujkowie- nikt nie przeżył. Ora chciała zobaczyć rzekę, bo to było jedyne miejsce, za którym tęskniła jej matka; Lubaczowa nie lubiła.
Ora Regev ciekawie i interesująco opowiada o losach swojej mamy, które sama odkrywała i poznawała dzięki wizytom w Lubaczowie i rozmowom z ludźmi pamiętającymi jej rodzinę.
Wspomnienia autorki to relacja pełna osobistych emocji z sentymentalnej i na pewno trudnej podróży śladami matki w Polsce. Autorka przedstawiła niezwykle ciekawy dla polskiego czytelnika obraz przeżyć ocalonych po Holokauście.
Ora Regev – córka żydowskich emigrantów z Polski, urodziła się i wychowała w Izraelu. W wieku osiemnastu lat wstąpiła do CaHaL-u, a po odbyciu dwuletniej służby wojskowej rozpoczęła studia na Wydziale Statystyki i Socjologii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Po ich ukończeniu podjęła pracę w statystyce medycznej. W 1980 roku wyjechała razem z mężem do Bazylei. Tam urodziła troje dzieci. W 1994 roku wróciła z rodziną do Izraela, gdzie kontynuowała pracę naukową w dziedzinie medycyny.
Irena Janiszkiewicz